Środa popielcowa 2015 PDF Drukuj Email
wtorek, 17 lutego 2015 00:00

images?q=tbn:ANd9GcTabt550Y76x6e1Q3YPdSaDBBSPYF9iUq8NvJYnIu3ec2CvjReHu0AfA_D_

MSZA ŚWIĘTA O GODZ. 17:00

18. lutego 2015 rozpoczynamy Środą Popielcową kolejny w naszym życiu czas Wielkiego Postu. Tego dnia obowiązuje post ścisły, tzn. jakościowy - bezmięsne posiłki i ilościowy - tylko raz do syta. Kanon 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego jasno stwierdza: "Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty" (Księga IV - Uświęcające zadania Kościoła, Tytuł II Czasy święte, Rozdział II Dni pokuty). Niech to cielesne wyrzeczenie będzie w duchu katolickim traktowane jako ćwiczenie ascetyczne umożliwiające jeszcze bliższe przylgnięcie do Jezusa, który z krzyża wołał "Pragnę ...", możemy dodać ludzkiej miłości, otwartości i bliskości. Wszystkim życzymy owocnego czasu rozpoczynającego się Wielkiego Postu - czasu refleksji i rozmyślań nad kwestiami wiary i własnego zaangażowania w życie Wspólnoty ludzi wierzących w Chrystusa.

Poprawiony: sobota, 21 lutego 2015 18:24