Parafia Rzymskokatolicka św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Górnej Grupie

V Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Proboszcz   
sobota, 09 listopada 2013 17:52
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://www.pch24.pl/images/min_mid_big/mid_19031.jpg

Serdecznie zapraszamy do modlitwy w ramach inicjatywy V Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jest to już kolejny raz, kiedy Kościół w Polsce modlitwą i ofiarą wspiera tych wierzących w Chrystusa, którzy nie mają takich możliwości, by we własnym kraju cieszyć się wolnością religijną, swobodą wyznawania wiary i możliwości swobodnego praktykowania swojej religijności nie tylko w miejscach kultu, ale także w sferze publicznej. W tym roku pragniemy swoją modlitwą i ofiarą wspomóc katolików w Nigerii.

mid_19031.jpg

Jest to jeden z najludniejszych krajów w Afryce. 160 mln mieszkańców. Cztery razy więcej niż w Polsce. 45,5% mieszkańców Nigerii stanowią chrześcijanie, z tego 13,3% katolicy, czyli ponad 21 mln. Muzułmanie stanowią 45% ludności. 32% społeczeństwa to analfabeci, stąd tak ważna jest misja szkół katolickich w tym kraju, których jest 4 tysiące. Szkoły te są otwarte dla wszystkich, bez względu na religię.  Jest to kraj bogaty posiadający m.in. złoża ropy naftowej. Niestety 80% dochodu z wydobycia ropy naftowej trafia zaledwie do 15% społeczeństwa, gdyż w Nigerii panuje olbrzymia korupcja. 70% ludzi skazana jest na picie wody zanieczyszczonej z powodu braku studni głębinowych. Choć większość chrześcijan zamieszkuje południe kraju, to przewagę na północy kraju stanowią muzułmanie. W 12 stanach na północy kraju muzułmanie wprowadzili koraniczne prawo szariatu, obowiązujące cały stan, a w kolejnych 4 tylko częściowo, choć Konstytucja Nigerii uznaje wolność religijną. Daje prawo do manifestowania i głoszenia swojej wiary oraz do zmiany wyznania bądź przekonań religijnych. Żadna z religii nie jest uznawana za państwową. Mimo to w jednym tylko stanie Borno, na północy kraju, od początku zamachów na chrześcijan od 2010 roku zniszczono ponad 64 kościoły. Możesz pomóc: modlitwą, postem bądź jałmużną. Jesteśmy jednym Kościołem.

Zobacz zwiastun Pomocy Kościołowi w Potrzebie dotyczący Nigerii
i V Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym
(naciśnij link, by przejść do filmu)

b_350_300_16777215_0_http___bosko.pl_sites_default_files_imagecache_lead-image-full_artykul_2013_plakat_kosciol_przesladowany.jpg

Poprawiony: niedziela, 10 listopada 2013 17:45
 

Porządek nabożeństw

Msze Święte

 

Niedziela i święta:

7:45

9:30 - Msza Święta z udziałem dzieci

11:00 - Msza Święta - suma

Święta „zniesione" :

10:00, 17:00

Dni powszednie:

17:00

Nabożeństwa:

- Nabożeństwa do Matki Bożej fatimskiej - 13. każdego miesiąca
- Nabożeństwa różańcowe
- Nabożeństwa majowe
- Nabożeństwo do Św. Jana Pawła II - 27. każdego miesiąca

Kancelaria parafialna

Biuro parafialne

 

czynne:

wtorek i czwartek

od godz. 17.45 do godz. 18.30

Środa rano:

od godz. 9.00 do godz. 10.00


Poniedziałek, Sobota i Niedziela: nieczynne

 

Katecheza dla rodziców i chrzestnych:

Piątek godz. 18.00

Sprawy naglące jak np. zgłoszenia pogrzebu

czy udzielenia Sakramentu Namaszczenia Chorych

można zgłaszać poza godzinami urzędowania.