Parafia Rzymskokatolicka św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Górnej Grupie

Życie narzeczeńskie, a małżenskie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 08 lutego 2014 18:58

images?q=tbn:ANd9GcQdME4iNXMlhM0lXTo4wx5lhEQ2I_cKqZFa5_lairTGXBDWECh2 Często zarzuca się księżom katolickim zbytni konserwatyzm zwłaszcza w przypadku życia narzeczonych, albo rodzicom, którzy starym zwyczajem potrafią od czasu do czasu dzieciom zwrócić uwagę, że nie tak je wychowywali. Z drugiej strony sami narzeczeni przedstawiają różnego rodzaju stanowiska związane z moralnością: żyje z dziewczyną, ale nie mieszkamy razem, kochamy się, co w tym złego, dlaczego nie mogę iść do Komunii? Bądź inna opinia: Skąd ks. wie, że mieszkając razem, coś dzieje się w naszej sypialni? Są to tematy delikatne i trudno podkreślać wszystkich jedną kreską. Na pewno zmienia się mentalność młodych.  Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że istotną rzeczą jest też większe rozumienie i  chęć głębszego spojrzenia na wymiar własnej intymności, cielesności, potrzeb i  wolności przez pryzmat Ewangelii.  Stąd tak istotną rolę odgrywają nauki przedmałżeńskie, czy poradnie życia rodzinnego. Choć i w tym aspekcie spotkać można się z różnymi skrajnymi komentarzami: "Uczą ojca jak dzieci robić", albo "Nareszcie wiem, o co w tym chodzi". Przygotowujemy się do ogłoszenia Świętym Bł. Jana Pawła II. On zaś przypominał młodym: "Tylko serce czyste może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo". Czystość w ujęciu intymności - powstrzymywania się od współżycia, jak wszystko w życiu, wymaga treningu. Nie wybierania drogi na skróty. Co bowiem jest do odkrywania w małżeństwie, skoro wiele zna się od strony intymnej przed? Dla niektórych to nie wystarczający argument. Pojawia się inne znane powiedzenie: "Zakazany owoc smakuje najlepiej". Jednak czy ogryzkiem jest w stanie, ktoś się najeść? Natomiast radość kosztowania, delektowania się, poznawania się na wzajem scala związek małżeński, umacnia go, poniekąd przedłuża i chroni od pokusy zdrady. Co bowiem zrobić, gdy po kilku latach bycia razem, raptem przed żoną (kobietą) stoi wyzwanie mężczyzny, który ją pociąga, i którego reakcji nie zna. Jawi się jej jako interesujący, atrakcyjny (w każdym aspekcie). Z własnym mężem (mężczyzną) to już wiadomo ... . Podobnie jest kiedy mąż (mężczyzna) po kilku latach małżeństwa poznaje atrakcyjną kobietę i pojawia się pokusa do zdrady, gdyż żona pewnych rzeczy nie mówi, nie robi, a nagle znajduje się kobieta, która docenia, obsypuje komplementami i jawi się jako ktoś do odkrycia. Wtedy warto uświadomić sobie, że gdy wciąż odkrywasz swoją żonę (w różnych aspektach bycia razem), poznajesz wciąż męża, łatwiej o odrzucenie owej pokusy. Małżonkowie nadal są dla siebie tajemnicą godną odkrywania, poznawania i cieszenia się sobą jak najdłużej. Oczywiście, że ta refleksja o stanie narzeczeństwa i wzajemnego wychowania do czystości przedmałżeńskiej, poszanowania godności zarówno kobiety i mężczyzny nie wyczerpuje w pełni tematu. Jest zachętą do refleksji. Może też wywoływać oburzenie śmiałością poruszanej tematyki, bądź całkowitą dezaprobatę tak przedstawionej sytuacji. Ważne, aby nie była to refleksja teoretyzująca księdza (bo co on wie o małżeństwie - chyba tylko tyle, że wychowywali go rodzice, którzy daj Bóg, byli małżonkami; styka się z małżeństwami, zna kwestie ze spowiedzi, ale przecież nie ma empirycznej wiedzy), ale poparta świadectwem.

Polecam zatem świadectwo zatytułowane: "Mieszkaliśmy razem przed ślubem, ale ...".
(kliknij link, aby przeczytać artykuł)

Poprawiony: piątek, 28 lutego 2014 11:37
 

Porządek nabożeństw

Msze Święte

 

Niedziela i święta:

7:45

9:30 - Msza Święta z udziałem dzieci

11:00 - Msza Święta - suma

Święta „zniesione" :

10:00, 17:00

Dni powszednie:

17:00

Nabożeństwa:

- Nabożeństwa do Matki Bożej fatimskiej - 13. każdego miesiąca
- Nabożeństwa różańcowe
- Nabożeństwa majowe
- Nabożeństwo do Św. Jana Pawła II - 27. każdego miesiąca

Kancelaria parafialna

Biuro parafialne

 

czynne:

wtorek i czwartek

od godz. 17.45 do godz. 18.30

Środa rano:

od godz. 9.00 do godz. 10.00


Poniedziałek, Sobota i Niedziela: nieczynne

 

Katecheza dla rodziców i chrzestnych:

Piątek godz. 18.00

Sprawy naglące jak np. zgłoszenia pogrzebu

czy udzielenia Sakramentu Namaszczenia Chorych

można zgłaszać poza godzinami urzędowania.